Northern Ireland's PREMIER food, drink, retail and hospitality event.

Thanks for being a part of IFEX & MEAT@IFEX 2018.
We hope to see you for the next edition, 24-26 March 2020!

Wednesday Competitor Lists & Results

SCS3: Senior Lamb Culinary Freestyle - Sponsored by NSA (National Sheep Association)

Station
Competitor
Establishment
Location
Award
Best In Class
  Ryan Harrison Brunels Down Gold Best In Class
  Stephen Reilly Kays Kitchen Co Wicklow Silver  
  Damien Crosby The Brock inn bar and restaurant Dublin Bronze  
  Andrius Zubernis     Bronze  
  Stephen Ferris Underground Dining Belfast Merit  
  Szymon Loza Parsons Nose Belfast Merit  
  Anthony Campbell DIT Dublin Institute of Technology Dublin Merit  
  Chris Black Uluru Bar and Grill Armagh Merit  

OCS2: Restaurant Innovation - Contemporary Dessert

Heat
Competitor
Establishment
Location
Award
Best In Class
1 Andrius Zubernis   Dungannon    
1 Brooke Allen SERC BANGOR    
1 Clodagh Davis South West College Tyrone    
1 Elina Aleksandrova Drafthouse, Strandhill Sligo    
1 Magdalena Sliwarska DIT Dublin Institute of Technology Dublin    
2 Patrice Archer The Glasshouse Hotel Sligo    
2 Shanti Petticrew DIT Dublin Dublin    

DAERA Northern Ireland Chef of the Year 2018

Competitor
Commis Name
Establishment
Location
Award
Best In Class
Paul Cunningham Ryan Cunningham Brunel's   Gold Best In Class
Garreth Wilson   Titanic Belfast Co.down Gold  
Rebecca Doran Andrej Zak St Kyrans Country House Cavan Silver  
Piotr Purol Jordan Rhodes Fire restaurant Dublin Bronze  
Gary Scott Danny Law Linen Hill Restaurant Banbridge Merit  
OCS6: Northern Ireland Cook & Serve Championship
Chef Name
Commis Name
Chef de Rang
Establishment
Location
Award
Best In Class
Max Buller David Magee Alison Jennett Molly's Mill Banbridge Gold Best In Class
Brian Sarmiento Adam Brown Matthew Ballantine SERC BANGOR Silver  

SCS1: Senior Fish Culinary Freestyle - Sponsored by Keenan Seafood

Heat

Competitor
Establishment
Location
Award
Best In Class
2 Trevor Orr Harbour Inn Annalong Annalong Gold Best In Class
2 Nicholas Reid Sodexo Down Gold  
1 Andrius Zubernis   Dungannon Silver  
1 Damien Crosby The Brock inn bar and restaurant Dublin Silver  
1 Damian Blaney Crumlin Road Gaol Co.down Bronze  
1 David Beggs Templeton Hotel Antrim Merit  
2 Steven Dick Gosford Mill Restaurant Armagh Merit  
2 Patrice Archer The Glasshouse Hotel Sligo Participation  

Opening Times

 Sunday 24 March  10am – 6pm
 Monday 25 March  10am – 6pm
 Tuesday 26 March  10am – 4pm

Latest News

Organised by

Fresh Montgomery purple logo